Dārzs ir jāplāno!

Jūlija Vilcāne ir agronome, mikrobioloģe un praktizējoša dārzniece. Ikdienā viņa vada online kursus dārzkopībā un dalās padomos savā sociālo tīklu kontā par to, kā kopt un rūpēties par savu dārzu. Kā Jūlija pati smejas – viņa māca, kā nenogalināt savu dārzu un iemācīties “zaļos īkšķīšus”.

Jūs daudz darbojaties digitālajā vidē – online kursi, digitālā satura veidošana, tomēr arī digitālajā pasaulē papīrs ir neaizstājams. Ko Jūs pierakstāt uz papīra?

Tā kā ikdiena šobrīd patiesi ir ļoti digitāla, darba dienas beigās gribas nedaudz atpūsties no ekrāniem. Vakaros man galva ir pilna ar dažādām idejām, un visu domu izlikšana uz papīra ir sava veida detokss. Man ir liels albums, iesiets spirālē, kuru es ikdienā izmantoju rakstīšanai. Tas man ir līdzi vienmēr, un pat klienti ir ievērojuši, ka es tikšanās laikā regulāri kaut ko piezīmēju. Es ne tikai pierakstu, bet atsevišķā albumā veidoju savu iedvesmas “whislist” – izdrukāju un ielīmēju albumā dažādus attēlus, kas man patīk vai ko es vēlētos realizēt, un ir ļoti interesanti pēc laika pāršķirt lappuses un atcerēties, kādas idejas un domas man bijušas pirms pāris mēnešiem vai pat gadiem. Starp citu, rakstīšana ir lielisks veids, kā iemūžināt un saglabāt emocionālo pacēlumu pēc kāda pasākuma vai notikuma, un  dienās, kad vajadzīgas idejas vai ķeros pie jauna kursa izveides, varu atšķirt savu piezīmju kladi, pārlasīt tajā dienā piedzīvotās pozitīvās emocijas un atkal izjust to enerģiju, un gūt iedvesmu kā jauna radīšanai.

Foto: IRYNA OLISHEVSKAYA (UKRAINA)

Šobrīd aiz loga viss vēl ir pelēks un drūms – vai nav par agru sākt domāt par dārza darbiem?

Dārzs sākas ar rūpīgu plānošanu, un tieši ziema ir laiks, kad plānot, iztēloties un izsapņot jaunas idejas un projektus, lai līdz pavasarim būtu gatavs jau reāls plāns, kā visas idejas realizēt. Ziemā mums pietrūkst saules gaismas – dārza darbu plānošana ir viena no iespējām, kā kaut nedaudz ienest sauli, vasaru un krāsas mūsu dzīvēs pat tad, kad aiz loga viss ir tumšs un pelēks. Ziemā arī cilvēki labprāt apmeklē online kursus par dārzkopību, jo tajos cenšos ielikt arī gaismu un krāsas – visu to, kā cilvēkiem tajā brīdī tik ļoti pietrūkst. Plānošana ir īpaši svarīga iesācējiem, jo, kad tu saproti pamatlietas, ir vieglāk plānot un sapņot pārdrošas idejas, kā arī ir izpratne par to, ko konkrētajos apstākļos ir vai tomēr nav iespējams realizēt.

Vai katram jaunajam dārzniekam ir nepieciešams savs dārza kalendārs?

Dārza lietas mīl, ja tās savlaicīgi ieplāno, tādēļ es iesaku ikvienam izveidot savu dārza kalendāru vai gadagrāmatu. Katram ir jāizvēlas sev ērtākais formāts, kādam tā būs vienkārša rūtiņu klade, kādam – ikdienas plānotājs, bet kādam – specializētais dārzkopja kalendārs. Es iesaku izvēlēties plānotāju vai kalendāru ar atzīmētiem datumiem, lai pēc laika ir ērti apskatīties – kurā datumā pagājušajā gadā es iesēju tomātus un kad stādīju ziemcietes. Kādēļ tas ir vajadzīgs? Nav iespējams izveidot vienu universālu dārza kalendāru, jo tas, kas šobrīd notiek Liepājā, nav taisnība Alūksnē. Jo īpaši jaunajiem dārzniekiem, kam nav lielas pieredzes dārzniecībā, visu darbību un novērojumu pierakstīšana var palīdzēt nonākt pie sava ideālā laika plānojuma. Atvēliet laiku reizi nedēļā, lai pierakstītu, kad iesējāt sēklas un cik daudz, kādas šķirnes un kādu ražotāju sēklas. Nepiemirstiet regulāri atzīmēt, kuri augi aug labāk, ir ražīgāki un ar izteiktākām garšas īpašībām, jo ar laiku tas piemirstas, un nākamajā gadā jūs riskējat atkal nopirkt tās pašas gurķu vai tomātu sēklas, kas jums lika vilties pagājušajā sezonā. Regulāra pierakstu veikšana ļaus jums katru gadu dārzniecības sezonu nesākt gluži no nulles, kā arī dos iespēju savlaicīgi saplānot darbus un netērēt lieki savu laiku.

Foto: IRYNA OLISHEVSKAYA (UKRAINA)

Sarunas noslēgumā – kādi ir Jūsu ieteikumi šajā pavasarī, kas jāņem vērā tiem, kuri šobrīd plāno sēt un stādīt?

Mans svarīgākais ieteikums ir – plānot! Ilgtermiņā nepietiek tikai ar vēlmi pēc dārza un iedvesmu, lai tiktu pie skaista dārza, ir nepieciešama metodiska plānošana. Un neatlieciet dārza plānošanu uz vasaru – jo vairāk mēs izdarīsim dārzā pavasarī, jo mazāk darba tajā būs jāiegulda vasarā un rudenī.

Izvairieties no impulsīviem pirkumiem – plānojiet savu budžetu, rūpīgi izrēķiniet, cik daudz dārzeņu, augu un puķu jūs varat iestādīt jums pieejamajā platībā, un dodieties uz dārzniecību vai veikalu jau ar iepriekš sagatavotu iepirkumu sarakstu. Lai arī šobrīd visu ir iespējams pasūtīt internetā un kādam tas var šķist labs risinājums, kā pasargāt sevi no nepārdomātiem pirkumiem, es neiesaku iegādāties stādus internetā. Pirmkārt, neviens nav tik aizņemts, lai nespētu veltīt pāris stundu stādu iegādei klātienē. Dārzam neder “fast food” risinājumi – ja vēlaties, lai dārzs jums dotu enerģiju un ļautu atgūt mieru, tajā ir jāiegulda savs laiks. Otrkārt, tikai aizejot uz dārzniecību un dzīvē apskatot stādus, jūs būsiet droši, ka tie būs atbilstošajā izmērā un kvalitātē. Kā arī, izvēloties stādus dārzniecībā, vienmēr ir iespēja uzdot jautājumus un saņemt vērtīgus padomus par stādu pareizu audzēšanu, tādēļ bez lielas pieredzes dārza kopšanā un augu audzēšanā neiesaku stādus pasūtīt internetā. Ja tomēr nespējat turēties pretī un nopērkat pārāk daudz, liekos stādus vienmēr var iestādīt podos vai arī dārza domubiedru grupā samainīt pret ko citu.

Ikvienam dārza īpašniekam ir jāatceras, ka, darot pareizi, būs jādara daudz mazāk, nekā darot nepareizi, tādēļ neatlieciet uz rītdienu, bet sāciet plānot savu dārzu jau šodien!

Labdien!

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietotāja pieredzi.
Uzzini vairāk: Privātuma politika

Pielāgot izvēli