Kā samazināt atkritumu daudzumu svētkos?

Rudens ir paskrējis vēja spārniem, vakari kļūst arvien garāki un ir jūtama Ziemassvētku tuvošanās. Svētki ir laiks, kad atļaujamies sev vairāk – pagulēt ilgāk, atpūsties labāk, diemžēl, arī izmest vairāk. Kā gan svētku laikā nenest lielāku kaitējumu dabai kā ikdienā? Esam sagatavojuši vairākus ieteikumus, lai svētkus padarītu videi draudzīgākus, taču nenāktos atteikties no tiem raksturīgajiem elementiem.

Dabai draudzīgas Ziemassvētku dekorācijas

Daudzām ģimenēm, arī skolām un dārziņiem, Ziemassvētku dekorāciju veidošana ir neatņemama svētku sastāvdaļa. Taču, atbildīgi attiecoties pret materiālu izvēli, iespējams ne vien nenodarīt kaitējumu dabai, bet arī pavadīt laiku kopā ar tuviniekiem, piemēram, lasot dabas veltes.

Veidojot dekorācijas, vēlams izmantot tādus materiālus, kas ātri sadalās, piemēram, koku lapas, žāvētas ogas un augļus, čiekurus, zariņus un sienu. Šie izejmateriāli ir atrodami dabā, tādēļ piesārņojumu neradīs nedz iepakojums, kurā tie tiktu iegādāti, nedz pati dekorācija pēc atbrīvošanās no tās. Arī eglītes rotājumiem ir piemēroti dažādi dabas dekori – žāvētas apelsīna šķēlītes, ogu virtenes u.c.

Kādu Ziemassvētku eglīti izvēlēties?

Pie neatņemamām Ziemassvētku sastāvdaļām ir attiecināma arī eglīte. Lai gan pati egle pēc tās izmešanas nenodara kaitējumu dabai, tās nociršana izraisa tā saucamo oglekļa nospiedumu – samazinās skābekļa daudzums, kas būtu saražots, nenocērtot egli. Plastmasas egļu ražošanā netiek izmantoti videi draudzīgi materiāli, taču, lietojot to ilgstoši (vismaz 5 gadus), tās ražošanas un transportēšanas oglekļa nospiedums var būt vienāds vai pat mazāks, kā katru gadu nocērtot egli.

Viena no videi draudzīgākajām alternatīvām ir eglītes, kas nopērkamas podiņos un pēc svētkiem iestādāmas zemē, jo svētkiem koks nevis nocirsts, bet tieši otrādi – iestādīts. Pozitīvs bonuss – tiek atbalstīti vietējie ražotāji, jo parasti tās pārdod vietējie uzņēmēji. Samazināt oglekļa nospiedumu iespējams arī iegādājoties gardumus svētku mielastam pie vietējiem ražotājiem, tādejādi samazinot transportēšanā patērēto enerģiju.

Kā iesaiņot Ziemassvētku dāvanu?

Dāvanu papīrs lielākoties tiek izmantots vienu reizi, pēc tam – izmests. Taču ir vairākas iepakojuma alternatīvas, kas pat palielinās dāvanas pievienoto vērtību. Piemēram, dāvinot biļetes uz pasākumu vai dāvanu karti, ievieto tās plānotājā vai piezīmju grāmatā, kas apsieta ar aukliņu. Šāda dāvana izskatīsies oriģināla un pilnībā tiks izmantota turpmāk. Ja tomēr ir vēlme iepakot dāvanu klasiskā veidā – to iespējams izdarīt daudzreiz lietojamās kastēs, vaska drāniņā, brūnajā papīrā, otrreiz izmantojot papīra iepirkumu maisiņus, avīzē vai pat žurnālā, rūpīgi piemeklējot cilvēkam atbilstošu rakstu, kas būs redzams.

Plānojot svētku mielastu, būtiski ņemt vērā gaidāmo viesu skaitu, lai pielāgotu gatavojamā ēdiena daudzumu. Ja nu sanācis pagatavot vairāk – viesiem dodoties prom, iepako ēdienu līdzi, tādejādi izlietojot visu ēdienu, kas iegādāts un pagatavots. Iespējams, jaunos daudzlietojamos trauciņos, kas ir lieliska dāvana svētkos.

Ja katrs piedomāsim pie izdarītajām izvēlēm svētkos, tie kļūs daudz zaļāki. Lai priecīgi, silti un ilgtspējīgi svētki!

Labdien!

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietotāja pieredzi.
Uzzini vairāk: Privātuma politika

Pielāgot izvēli